Poslední úpravy: 08 January 2016 10:11:52


Sláva Štochl

Narodil se 12. ledna 1913 v Praze. Začínal fotografováním sportu.
Ve svých sedmnácti letech dosáhl prvního úspěchu, když jeho snímky otiskl sportovní týdeník Star, pro který pak fotografoval sportovní reportáže. V květnu 1945 dokumentoval Pražské povstání.
Po válce se věnoval fotografování přírody, zejména ryb, a myslivecké tématiky. Sláva Štochl v sobě spojoval vnímavého fotografa - umělce, obdivujícího přírodní krásy, s pohotovostí reportéra odhodlaného zachytit neopakovatelné zlomky dramatických příhod ze života zvěře.

Chci, abyste pokračovali cestou, po níž jsem šel
i já, řekl fotograf Sláva Štochl, když předával do úschovy a péče zájmové organizace Svaz českých fotografů bronzovou sošku "zlatého jelena
a vkladní knížku s obnosem 50 000 Kč,
z nichž budou každé dva roky čerpány příslušné částky pro oceněné autory v soutěžním bienále fotografií ze živé přírody.

1. ročník soutěžního bienále "Zlatý jelen Slávy Štochla" byl vyhodnocen
v květnu 1987. Porota posoudila 445 fotografií od 86 autorů.
První cenu – putovní trofej Zlatého jelena a odměnu 1500 Kč
získal Jaromír Zumr z Českých Budějovic za seriál Život vydry, s přihlédnutím k celé předložené kolekci snímků.

zemřel 28. prosince 1990 v Praze

Publikace:

Sláva Štochl je autorem mnoha knih o přírodě a specialistou v oboru rybářské fotografie.

Dravci peřejí. Praha: Orbis, 1950
Dravci tůní. Praha: Orbis, 1953.
Lovcovo jitro. Artia, 1973
Lovcem živé krásy. Praha: Panorama, 1978.
Rybářův den. Artia, 1981

Mezinárodní soutěže:

V mezinárodní soutěži na téma Člověk a příroda vypsané v rámci Světové výstavy myslivosti a rybářství v Budapešti 1971 mezi osmi tisíci pracemi od autorů z různých světových kontinentů získal za dvě černobílé fotografie - Skok pstruha a Souboj jelenů - zlatou a stříbrnou medaili.

Skok pstruha
Skok pstruha - Zlatá medaile

Souboj jelenů
Souboj jelenů - stříbrná medaile

O deset let později na další Světové výstavě myslivosti a rybářství ve stejné fotografické soutěži v Plovdivu 1981 získal za barevné fotografie - Útok lišky a Skok srnce - opět nejvyšší mety, zlatou a bronzovou medaily, když druhá cena se stříbrnou medaili nebyla udělena.

Skok srnce
Skok srnce - bronzová medaile

V roce 1986 přišel úspěch největší. Světová organizace ochrany přírody a lovu CIC v Paříži, odměnila jeho snímek Boj bez milosti Velkou cenou CIC 1986, která mu byla předána na Mezinárodní výstavě myslivosti a rybářství v Norimberku 1986 ještě s dalším oceněním - první cenou za snímek Umírající jelen, kterou získal ve fotografické soutěži vypsané v rámci této výstavy.

Boj bez milosti
Boj bez milosti - Velká cena CIC 1986

Umírající jelen
Umírající jelen - 1. cena

Zpět