ZAJÍMAVOSTI

Poslední úpravy: 20 May 2018 09:10:46


Kormorán

20/05/2018

Kormoráni jsou velcí tmaví ptáci, kteří dorůstají skoro do metrové délky a jejich váha se pohybuje od 1,5 kg do 3 kg.

Přes naše území přetahuje, v menších počtech u nás zimuje a hnízdí. Hnízdí v koloniích, pokud si hnízda postaví na stromech, dokáží je svým trusem během několik let zahubit. Každý pár může mít až 5 mláďat.

Mimo období hnízdění u nás kormoráni často odpočívají na stromech kolem rybníka a vybojovávají si mezi sebou lepší stanoviště.

Nejkrásněji jsou vybarveni v období toku. Na začátku března mi na Žehuňském rybníku kormoráni předváděli své černé svatební šaty s modrozeleným leskem. Jejich křídla měla bronzový nádech s černou kresbou, která vytvářela dojem, že jsou pokryta šupinami. Na temeni a zadní části krku měli ozdobná bílá pírka z nichž v létě většinu ztratí.

Převážnou část potravy tvoří u kormoránů ryby. Při jejich lovu mu pomáhá silný zobák opatřený na konci háčky. Dospělý jedinec spotřebuje denně skoro půl kilogramu ryb, proto nejsou kormoráni u rybářů vůbec oblíbeni.

Od 1. ledna letošního roku budou údajně produkčním rybářům po dobu tří let vypláceny státem náhrady škod, které kormoráni způsobí.

Konec

Fotografie a text Ing. Karel Ženíšek, fotoulovky.ic.cz

Zpět