ZAJÍMAVOSTI

Poslední úpravy: 13 January 2018 11:08:24


Nový český druh - Husice nilská

13/01/2018

Již od pohledu tento opeřenec patří mezi exotické druhy a také i podle jména. Husice nilská nebo také Husa egyptská. Ve velkých počtech se vyskytuje v Africe, kde se vyskytuje na většině kontinentu. Jasné, pestré barvy, výrazné zbarvení okolo oka; zelené, oranžové zrcátko...to ji prozradí i na větší vzdálenost. A zvláště pak, jak tyto barvy upoutají na venkovském českém rybníku!

A přesto ji můžeme nazývat již také domácí, česká! Ze západní Evropy se rozšířila i na naše území a to již ve větších počtech. Je řada ptačích druhů, které přes naše území protahují, zastaví se na několik dní, ale naše území neobývají.

Pokud se však ptačí druh zdrží déle, a zůstává i během sezóny, je to něco jiného. Husice nilská však "šla" v tomto ještě dál, již u nás dokonce i hnízdí a také i úspěšně vyvádí mladé, jak jsem měl rovněž i příležitost pozorovat. A později i na dalších lokalitách u nás. Tak tedy seznamte se s novým českým druhem - naší domácí Husicí nilskou!

Tato husice se vyskytovala jen pár desítek kilometrů od našeho hlavního města. Zkušenosti odjinud ovšem napovídají, že svým chování bude patřit spíše k problematičtějším - k invazním druhům a že její způsob života by mohl být na úkor domácích druhů a k vychylování rovnováhy, zvláště pokud by se dále nekontrolovatelně rozšiřovala.

Konec

Fotografie a text Ing. Pavel Hanibal

Zpět