ZAJÍMAVOSTI

Poslední úpravy: 18 November 2017 12:15:09


Kladská 14.6. - 16.6. 2017

18/11/2017

Náš kolega a kamarád z Mariánských lázní - Václav Suchý nám na víkend v polovině července zajistil v Loveckém zámečku na Kladské perfektní ubytování. Sešlo se nás deset, z toho sedm fotografů přírody, natěšených na focení spárkaté zvěře v Slavkovském lese.

V pátek odpoledne jsme nedočkavě vyrazili. Vašek, znalec místních poměrů nás navigoval na několik stanovišť na okrajích lesa. Zasedl jsem na kazatelnu, na svůj Canon nasadil Extendr 1,4x a objektiv vytočený na 600 mm a čekal jsem, jestli něco vyjde a co to bude. Netrvalo to příliš dlouho a na louce se objevili tři kusy jelena siky.

Půl hodiny po jejich odchodu přeběhla po kraji louky liška. Byla sice ve vzdálenosti cca 150 metrů, spoušť jsem ale musel zmáčknout. Pak se objevila na hraně terénní vlny, vzdálené (podle mapy) necelých 400 metrů. Lovila a její úsilí bylo dvakrát úspěšné. Navečer chvíli svítilo slunce, chvíli zas pršelo. To ale vysoké nevadilo a pár kusů na louku před osmou večerní vyšlo. V sobotu ráno foukal silný vítr, planina se chvílemi halila do nízkých mraků a z nebe seskakovaly obrovské kapky. Když vítr po půl šesté rozehnal mlžnou clonu, otevřel mi výhled na tři jeleny, kteří jakoby ze vzdálené louky vytlačovali osamělého zajíce. Abych mohl použít rozumný čas při plně otevřené cloně, musel jsem zvýšit ISO na 12 800. To se samozřejmě spolu s velkým ořezem nepříznivě projevilo na šumu, tak jsem fotky převedl do černobílé.

Po osmé hodině ranní jsem byl prochladlý, chvílemi bylo pro mlhu vidět jen na třicet metrů a já to vzdal a zbaběle utekl z kazatelny i z lesa. Během dne se oteplilo a vysvitlo slunce. Protože jsem měl obavy z překonávání svahu v rozměklém terénu, nechal jsem se kolegou vysadit u kazatelny na náhorní planině nedaleko zaniklé vesnice Ostrov. Vysoká mi sice nepřišla, ale nenudil jsem se. Předváděli se mi různí ptáci, objevil se i zajíc. Uvažoval jsem, jestli to není ten z rána, ale protože mé ranní stanoviště bylo hodně vzdálené, musel to být jiný. V neděli byl sraz před čtvrtou ráno. Zaspal jsem a ranní focení jsem vzdal. Nebyl jsem sám. Ti kteří vyjeli, zažili překrásný rozbřesk a přechod noci do slunečného dne. Vysokou nafotili. Já si sice moc fotek neodvezl, ale pobyt v majestátním Slavkovském lese a ubytování v nádherném zámečku stálo za to.

Před odjezdem jsme zajeli do Mariánských lázní. Na hrobě našeho kamaráda Sváti Šedivého, který na jaře zemřel, jsme zapálili svíčky k uctění jeho památky. Zajímavý a krásně prožitý víkend nám dnes připomínají již jen fotky které jsme nafotili a společná fotografie, kterou před odjezdem z Kladské zajistil Václav Suchý.

Foto: Karel Ženíšek

Foto: Karel Ženíšek

Foto: Karel Ženíšek

Foto: Karel Ženíšek

Foto: Václav Suchý

Konec

Fotografie Karel Ženíšek a Václav Suchý a text Karel Ženíšek

Zpět