ZAJÍMAVOSTI

Poslední úpravy: 05 November 2017 09:48:05


Propuštěná a vypuštěná

05/11/2017

Představte si jaro v polabí. Slepá ramena, tůně a mokřady. Kromě ptáků zaujme lidi zvíře, s kterým si neví rady. Že by bobr? Nebo dokonce vydra? Ani jedno ze zmíněných zvířat v přírodě neviděli a proto se mezi sebou dohadují dokud se neozve - nutrie. Nešťastníka, který na sebe upozornil znalostí ze zoologie, obstoupí dav zvědavců, lačných po podrobnostech. Že nutrie není domorodec ale puštěný z farmy protože se už nerentoval její chov pro kožešinu a masíčko. Dav žasne, pozorný jedinec vyjádří odpor k jejím oranžovým zubům. Dav mlčky souhlasí.

Fakt je,že moc krásy nepobrala. Tváří se jako usoužený hlodavec. Jednou z prvních lokalit regionu bylo Labe a zájem veřejnosti byl upnutý spíš k čiperným kachnám a noblesním labutím. Hnědá "myš" v řece je nezajímala.

Nutrie, stejně jako ostatní živočichové plovoucí na hladině, vytváří při vhodném osvětlení pod optimálním úhlem záběru zajímavé výtvarné efekty. V době černobílé fotografie vyhrávaly podobné záběry, tenkrát kachen, fotografické soutěže.

V krátké době se původně jihoamerické zvíře zabydlelo především ve zdejších slepých ramenech. Jsou to místa pro člověka někdy obtížně dostupná s bohatou nabídkou rostlinné potravy a teplejším průběhem zimy a nutriím tedy nic nebrání v nerušeném rozmnožování. Pokud si člověk najde místo odkud nesklouzne do vody, předvedou mu při troše štěstí mláďata život mezi sourozenci..

Zřejmě i tady funguje výchova k samostatnosti. Mezigenerační problémy se nijak výrazně neprojevují, jen když odrůstající mládě příliš obtěžuje dospělce, rodič se po něm prudce ožene. Jinak ale život a rozmnožování probíhá ve skupince nutrií nenápadně a nerušeně dál. A také opatrnosti znatelně ubylo.

Vzniká soužití nutrií s březňačkami případně s vodními želvami (také americké provenience). O víkendu postávají u břehu rodiny s dětmi, ve všední den se tu střídají mateřské školky. A všichni sypou těm roztomilým zvířátkům kousky ovoce a zeleniny, protože už vědí co jim dělá dobře. Obézní nutrie se staly městskou atrakcí.

Z ucouraných "myší" se nakonec stala sympatická atrakce panelákového sídliště. Místo do zoologické zahrady je sem chodí krmit půlka města protože tady si od nich berou zvířata jídlo z ruky.

Autor: Mirko Hain

Foto: Mirko Hain

Foto: Mirko Hain

Foto: Mirko Hain

Foto: Mirko Hain

Foto: Mirko Hain

Konec

Text: Mirko Hain

Zpět