ZAJÍMAVOSTI

Poslední úpravy: 25 February 2016 05:53:00


Výprava do NP Seewinkel v Burgenlandu

03/01/2012

Na přelomu dubna a května jsem se s kamarádem Martinem Platilem vypravili do NP Seewinkel v rakouském Burgenlandu. Nachází se východně a jižně od Neziderského jezera, jeho maďarský protějšek se nazývá Fertoe - Hanság. Neziderské jezero je nejzápadnější stepní jezero Evropy. Má rozlohu 315 km2, je dlouhé 36 km, jeho šířka činí 6 až 12 km, maximální hloubka je 1,5 m. V 18. a 19. století několikrát vyschlo, neboť je silně závislé na množství srážek a intenzitě slunečního svitu.
Jeho západní a jižní břeh je zarostlý rákosím, severní a východní méně, a proto je využíván k rekreaci hlavně obyvateli nedaleké Vídně– je zde několik kempinků, jezero je oblíbeno surfaři, rybáři a také ornitology. Neziderské jezero, mokřiny a okolní pusta jsou ale především ptačím rájem. Podnebí má panonský ráz, což má také velký význam pro zemědělství především vinohradnictví.
I když znalci místních poměrů tvrdí, že v NP Seewinkel je kromě horkých letních měsíců možné pozorovat a fotografovat ptáky celý rok, nejzajímavější je přece jenom jaro. Všechno je zelené, ptáci hnízdí a vyvádějí mláďata, všude je zkrátka plno života. Také jezírka a mokřiny jsou v tomto období plná vody a pokud je horké léto a málo srážek, tak mnoho z nich na podzim úplně vyschne.
Ubytovali jsem se v Apetlonu u vinařské rodiny, která provozuje penzion a ještě jednu malou sezónní restauraci u jezera Lange Lacke. Domluvili jsme se s domácími, že si poslední den necháme věci u nich až do večera (bez doplácení). Po bohaté snídani jsme vyrazili na obhlídku – od rakouských fotografů přírody jsme měli základní informace co je kde v této době v NP k vidění. Navštívili jsme i informační centrum v budově správy NP v Illmitzu, kde je nejen malá přírodovědná expozice a prodejna suvenýrů, ale je zde možné i zakoupit podrobné mapy NP a získat aktuální informace o avifauně a stavu vody.
U Neziderského jezera se nejen zastavuje velké množství tažných ptáků na jaře a na podzim, ale hodně jich tu – v případě mírné zimy – i přezimuje. Bývá zde neuvěřitelné množství divokých hus, volavek, čápů, žijí zde i dropi a mořští orli, motáci pochopi a zřejmě díky šetrnému zemědělství i velké množství bažantů, koroptví a zajíců, také o srnčí není nouze.
Nejprve jsme zamířili do části zvané Waasen / Hanság, což je úzký pruh země táhnoucí se od vesnic Tadten a Andau k maďarské hranici. Je ,,kraj dropů“ – žije jich tu asi jen několik desítek, další se nacházejí v severním Burgenlandu a na Moravském poli, popř. v Dolním Rakousku v okresech Horn a Hollabrunn. Měli jsme možnost pozorovat je při páření – jsou to impozantní ptáci, kohout může vážit až 18 kg, slepice je podstatně menší. Bohužel vzdálenost byla příliš velká než abychom mohli udělat dobrý snímek, asi 150 m, takže zůstalo jen u pozorování. Dropi velcí jsou velmi citliví na jakékoliv vyrušování zvláště v období páření a vzhledem k jejich stále klesajícím počtům na jejich klid dohlíží i strážci NP. V této části parku jsme viděli i spoustu bažantů, zajíců a srnčí zvěře, ve vzduchu kroužili i motáci pochopi. Nejlépe se zde fotografuje z auta, což ovšem vyžaduje tzv. rýžový stativ – což je vak naplněný např. luštěninami nebo rýží, který se položí na dveře auta a teprve o něj si opřete objektiv – v případě, že běží motor, tak se vibrace nepřenáší.
Potom jsme se přesunuli k jezeru Lange Lacke, kde se mezi vinohrady vine okružní stezka pro pěší i cyklisty. Zde zase bylo neuvěřitelné množství divokých hus, především velkých a polních, s mláďaty i další vodní ptactvo. Občas zde zakroužil a přistál čáp bílý, zkrátka fotoaparáty se nezastavily. Pohodu narušila až jarní bouřka, neboť od rána bylo horko a dusno. Bohužel jsme špatně odhadli směr větru a tím i dešťových mraků a vzhledem ke vzdálenosti od auta na parkovišti bychom promokli až na kůži, nebýt bodrého burgenlandského vinaře, který nám nabídl odvoz ve své dodávce, který jsme samozřejmě neodmítli. Druhý už bylo zase nádherně a tak jsme se podívali k jezírkům Warmsee a Zicklacke – zvláště u druhého byla opět spousta ptactva. Rozhodně doporučuji i návštěvu mokřin nedaleko správy NP v Illmitzu, která se nazývá Geiselsteller (severně od Zicklacke).
Je zde pozorovatelna a dále se zde dá fotografovat i ze silničky – vůbec je zde výhodou, že turisti, ornitologové i fotografové se drží značených cest a stezek, takže ptáci nemají pocit ohrožení a pohybují se v jejich blízkosti a dost často cupitají i přes tyto stezky, což je zvláště pro fotografy výhodou – někdy se k vám přiblíží třeba jen na několik metrů. Takto se nám podařilo vyfotografovat např. čejku chocholatou – ze vzdálenosti pouhých 3 m!
Za návštěvu stojí i malá panonská zoo Steppentierpark v Pamhagenu. Celkový dojem z NP Seewinkel byl velmi dobrý – nevelká vzdálenost od hranic ČR, dobré spojení po dálnicích, přijatelné ceny ubytování, pro gurmány vynikající burgenlandská kuchyně a vína a samozřejmě dost velká úspěšnost při pozorování a fotografování především vodního ptactva a dropů velkých.

V dubnu 2012 se v Illmitzu koná další ročník Birdexperience - mezinárodního setkání fotografů a ornitologů z Rakouska, Slovenska a Maďarska, které by si snad i čeští fotografové neměli nechat ujít . . .

M.Platil
M. Platil v akci (makro)

J.Kusolits
J. Kusolits v akci

Rozkvetlé louky
Rozkvetlé louky v NP Seewinkel

Vstavač
Vstavač

Rákosový přístřešek
(Puszta) Rákosový přístřešek pro pastevce a vahadlová studna

Husy velké
Husy velké

Husy velké
Husy velké

Husa velká s mláďaty
Husa velká s mláďaty

Vodouš bahenní
Vodouš bahenní

Text a foto Jan Kusolits


Zpět