ZAJÍMAVOSTI

Poslední úpravy: 02 October 2012 16:32:31


Výprava do NP Biebrza, Polsko

Polsko, severní soused, o němž toho většina Čechů bohužel mnoho neví. Přitom je to země s mnoha památkami, hlubokými lesy a bažinami, v nichž žijí živočichové, kteří v českých zemích vyhynuli již před staletími. Podle mně je pro fotografa přírody nejzajímavější severovýchodní část země – vojvodství Mazury-Warmia a Podlasie, oblasti s běloruským a litevským vlivem. Nachází se zde několik národních parků a CHKO. Oblast je dodnes útočištěm zubrů, losů, bobrů, vlků, rysů, čápů černých i bílých, orla mořského, tetřeva hlušce, tetřívka, vydry, psíka mývalovitého a mnoho dalších živočišných druhů . . . Naše šestice zamířila do NP Biebrza. Někteří z nás tam byli už několikrát.

Je to největší bažina v Evropě, která se táhne v délce 100 km podél řeky Biebrzy. Po staletí zde nikdo nežil – až do 17. století. Díky tomu je rezervace ptačím rájem, kam jezdí ornitologové z celého světa. Hnízdí zde mnoho druhů vodního ptactva, čápi černí i bílí, stovky jeřábů, jejichž křik se zejména na jaře nedá přeslechnout. Samozřejmě zde najdete i bobří hrady a při troše štěstí možná zaslechnete i vlčí vytí. V ú dolí řeky Biebrzy žije několik desítek vlků a několik rysů, dále srnčí, vysoká zvěř a divoká prasata. Největším kopytníkem je zde však los – žije zde asi 700 kusů. Právě zde v rezervaci zvané Czerwone Bagno přežili 2 světovou válku poslední polští losi a odtud se rozešli – za pomoci reintrodukčního programu – po celém Polsku. Dnes žije na území Polska podle odhadů přírodovědců, správ NP a CHKO i lesníků možná až 8.000 losů ( pro srovnání – v ČR asi 70 ks). V Biebrzanském NP máte šanci potkat losy na jaře a potom v období říje.

Cestovali jsme 2 auty, ubytování bylo zajištěno na 2 místech – penzion na jižním okraji NP a později chata na východním břehu Biebrzy. Obojí bylo ucházející. Také počasí nám přálo – i když letošní jaro bylo chladné a deštivé, zažili jsme pouze 1 deštivý den (celkem jsme byli v Polsku týden). Poněvadž vždycky se snažíme mít nějaký místní kontakt (šetří to čas i peníze, poněvadž místní lidé vědí nejlépe, kde se který pták či zvíře nějčastěji vyskytuje), nechali jsme si i tentokrát poradit od majitelky CK Eco Travel p. K. Ramotowské. Její rady byly velmi užitečné.

Fotili jsme losy, jespáky bojovné, čápy, labutě, krajiny . . . Viděli jsme několikrát jeřáby, jednou i dost zblízka, ale vyfotografovat se nám je nepodařilo – jsou velmi plaší a nedůvěřiví! Někteří z nás si už tradičně ,,dopřáli" i nedobrovolnou bahenní koupel – naštěstí to dobře dopadlo ( bez následků pro zdraví i fotografickou techniku). Polsko je vůbec zajímavá země – zachovaná příroda, ochotní lidé, ceny nižší než v ČR (ubytování, jídlo, pohonné hmoty). Bohužel stav polských silnic ( zejména vedlejších) je stále dost špatný. Snad se i to v budoucnu zlepší. I když sem jezdí dost fotografů, přírodovědců i obyčejných turistů, zatím zde není ,,přelidněno´´. Takže doporučujeme!

Losí království  Petr a Honza v akci  Losí okus  Naše skupina před ředitelstvím NP Biebrza

Řeka Narew - blatouchy kam se podíváš  Bobří hrad  Los po ránu

Losí snídaně  Krátká zastávka a porada na carské cestě uprostřed bažin  Podvečer nad řekou Narew 

Losí království - Petr a Honza v akci - Losí okus - Naše skupina před ředitelstvím NP Biebrza - Řeka Narew - blatouchy kam se podíváš - Bobří hrad - Los po ránu - Losí snídaně - Krátká zastávka a porada na Podvečer nad řekou Narew

Text a foto Jan Kusolits

Zpět